november 18, 2006

Yin yang

Taekwondo je v osnovnem pomenu samoobrambi namenjen neoborožen boj. Taekwondo v dobesednem prevodu pomeni: Tae - nožna tehnika, Kwon - ročna tehnika in do - umetnost ali način življenja. Sama borilna veščina je sestavljena iz tako imenovanega sparinga ali borb, form ali tehnike, samoobrambe in testa moči.

Taekwondo pozna naslednje barve pasov: beli označuje nosilčevo nedolžnost, saj začetnik nima predhodnega znanja Taekwondoja; rumeni ponazarja zemljo, iz katere rastejo korenine, tako začne tudi Taekwondo; zeleni ponazarja rast rastlin, Taekwondo napreduje; modri ponazarja nebo proti kateremu rastejo rastline; rdeči pomeni nevarnost, učence opozarja na trening z nadzorom in črni, ki predstavlja nasprotje belega.

Obstajajo pa tudi vmesne stopnje in sicer višji beli, višji rumeni, višji zeleni, višji modri in višji rdeči pas. Form je 24 v ITF (vsaka forma predstavlja svojo uro dneva), 17 v WTF. Imena pa so dobile po pomembnih dogodkih in osebnostih iz Korejske zgodovine.

general Choi

Taekwondo je borilna veščina, ki je bila ustanovljena leta 1955 v Severni Koreji. Šport se je takrat imenoval Tae Soo Do, kasneje so ga preimenovali v Taekwondo.

Na ozemlju današnje Koreje so že pred 2000 leti trenirali borilno veščino, podobno Taekwondoju, imenovano Soo Do. V začetku 20. stoletja so Japonci začeli zatirati vse elemente korejske kulture, vendar so mojstri gojili Taekwondo skrivaj.

Taekwondo je ustanovil general Choi Hong Hi mojster deseti dan. Deli se na dve različici, ITF in WTF. Oblika ITF (International Taekwondo Federation) je bila ustanovljena leta 1966, oblika WTF (World Taekwondo Federation) pa leta 1973 in je danes olimpijski šport.

november 17, 2006

Borat

Sacha Baron Cohen, zvezda in avtor oddaje Da Ali G Show, nam na velikem platnu prvič predstavlja lik kazahstanskega novinarja Borata Sagdiyeva. Borat iz rodnega Kazahstana odpotuje v Ameriko, da bi o njej posnel dokumentarec. Med križarjenjem po deželi spoznava resnične ljudi v resničnih situacijah s histeričnimi posledicami. Njegovo drugačno obnašanje poraja ostre reakcije, razgalja predsodke in hinavščino ameriške kulture.

Še pred prihodom v kino so kritiki razglašali Borata za enega najbolj smešnih filmov vseh časov, postal je najbolje ocenjena komedija na spletni strani Internet Movie Database (IMDB.com).

Žal pa je sama zgodba bolj skromna. Ni ravno film, ki bi bil vreden ponovnega ogleda. Vsekakor pa je Borat zanimiv lik, ustvarjen z veliko mero domišljije in humorja.

Das weite Land

Prostrana dežela, verjetno najboljše dramsko delo znamenitega avstrijskega dramatika Arthurja Schnitzlerja, ki je odločilno zaznamoval gledališko obdobje fin de siècla, je najprej zelo natančen, ob tem pa rahlo ironičen portret meščanske družbe Srednje Evrope pred prvo svetovno vojno.

V to široko družbeno kritično fresko avtor subtilno vpisuje številne posamične zgodbe, na prvem mestu zgodbo glavne junakinje Genije, žene tovarnarja Hofreiterja, zgodbo o njeni siloviti želji, da bi pobegnila iz spon konvencij in moževega psihičnega maltretiranja ter nezvestobe in se odprla erotični strasti in ljubezni, ki bi njenemu izpraznjenemu bivanju dala novih moči in smisla.

Zato sta ključni besedi te drame hrepenenje in duša, besedi, ki ju tako dobro poznamo tudi iz slovenske literarne tradicije, najbolj seveda iz del Ivana Cankarja. Duša je tista prostrana dežela iz naslova igre, ki je Schnitzlerjevim junakom dosegljiva le skozi hrepenenje, medtem ko se njihovo vsakodnevno življenje spotika med dunajskimi predmestji in letovišči poleg alpskih jezer, med eno in drugo nerealizirano ljubezensko afero, med samomorom enega in hladnokrvnim umorom drugega domnevnega ljubimca Genie Hofreiter, ki stori morda kakšen korak preveč v neznano temo svoje duše.

Tako je Prostrana dežela tudi tragična ljubezenska zgodba, prepoznavna in hkrati unikatna, današnje uprizarjanje Schnitzlerjeve elegične tragikomedije pa mnogo več kakor le iskanje izgubljenih časov.

Breakfast on Pluto

V zgodnjih šestdesetih letih je Patricka Bradena še kot otroka zapustila mati. Skrb zanj je sprva prevzel oče Bernard, ki pa ga je nato zaupal neki družini. Med odraščanjem se je Patrick vse bolj jasno zavedal, da se je rodil v napačnem telesu. Rad se oblači kot punce in veliko raje ima družbo moških kot žensk.

V grobem okolju malega irskega mesteca zgodnjih sedemdesetih let preživi s pomočjo svoje bistrosti in očarljivosti, saj se nikakor ni pripravljen odreči temu, kar čuti, da je. Kmalu ga želja, da bi našel svojo pravo mater, privede v London, kjer kot transvestit dobi nadimek Kitten. Spozna Billyja, vodjo potujočih komedijantov, ki Patricka vzljubi in postane njegov zaščitnik. Toda Patrickova sreča ni dolga, saj se prek Billyja zaplete s svojimi starimi »prijatelji« – irsko republikansko armado.

Film vreden ogleda!

Vprašanja.


Potrpi z vsem, kar v tebi še ni rešeno...
poskusi ljubiti vprašanja sama...
Ne išči zdaj odgovorov, ki jih ni moč dati,
ker bi jih ne zmogel živeti.
In stvar je v tem: živeti vse.
Živi vprašanja zdaj.
Morda boš potem zlagoma,
ne da bi opazil nekega
daljnega dne zaživel odgovore.